Vilos pastatų poilsio kompleksas Druskininkuose

Adresas: Druskininkų sav., Druskininkų m., K. Dineikos g. 2 / Sausoji g. 10, Sausoji g. 8

Druskininkų K. Dineikos g. 2 / Sausoji g. 10, Sausoji g. 8 vilos pastatų poilsio kompleksas[1] datuojamas XX a. pirmąja puse. Kompleksą sudaro rytinėje sklypo dalyje stovinti vila ir vakarinėje – pavėsinė.

Aplinka. Vilos pastatų poilsio komplekso sklypas prailginto stačiakampio formos su pietryčių pusėje „nukirpta“ kraštine, apsodintas pavieniais medžiais, jų grupėmis, krūmais, teritorija apželdinta veja, kur ne kur gėlynais. Be pagrindinių vilos ir pavėsinės pastatų, šiaurinėje sklypo dalyje taip pat stovi ūkinis statinys ir prie vilos vakarinio fasado dalies priglaustas priestatas. Į pietus nuo sklypo, kitoje gatvės (Sausosios) pusėje, šiuo metu tvarkomas Karolio Dineikos fizinės kultūros sveikatingumo parkas (urbanistinės vietovės kultūros paveldo objektas), o sklypo rytuose, priešingoje K. Dineikos g. pusėje – „Vilniaus" sveikatos ir poilsio centro konferencijų ir pramogų monolitiniai korpusai bei antras gyvenamasis korpusas. Nuo pastarųjų daugiaaukščių pastatų vilų kompleksą skiria pavienių medžių eilė. Kiek toliau į šiaurę nuo aprašomos teritorijos – kurorto autobusų stotis ir senosios Druskininkų kapinės. 

Būklė. 2005 m. Druskininkų savivaldybėje buvo svarstoma šių objektų techninės būklės ir pritaikymo galimybės. Galiausiai nutarta, jog istorinėje miesto dalyje esančio komplekso būklė labai bloga, nėra galimybių jį „prikelti“, būtina parengti atstatymo projektą, kuriame privaloma numatyti, kaip būtų galima maksimaliai išsaugoti autentiškus elementus. Vadinasi, vilų kompleksas yra beprarandantis tapatumo vertę ir vangiai papildo savitą Druskininkų architektūrinį audinį.

Funkcija ir architektūra. Pirminė dviaukštės medinės vilos paskirtis – gyvenamoji. Objektas patyrė kelis perstatymo etapus: pirmąjį, kai pakito pastato paskirtis į visuomeninio naudojimo ir, be vidaus perplanavimo, vakariniame fasade buvo pristatytas vieno aukšto priestatas; bei antrąjį, 1995 m., kai šis priestatas buvo prailgintas, podraug sumenkintos pastato proporcijos ir bendras komplekso vaizdas. Decentralizuotas, tūrinis vilos plano tipas išliko nepakitęs, jį sudaro bokštelis, priestatai, keli vienaaukščiai flygeliai. Rąstinis pastatas apkaltas lentelėmis, stogas dvišlaitis, bokštelio – keturšlaitis, dengtas skarda, pamatai betoniniai, juostiniai. Vidaus erdvių planinė struktūra ne koridorinė, jungtinė. Panašia konstrukcija, analogišku fasadų apkalimo pobūdžiu bei frontonų kryžmu dekoru pasižymi ir vienaaukštė centrinio tūrio pavėsinė, kurios prieangis vakarinėje dalyje pristatytas vėliau.

Po antrojo perstatymo viloje įsikūrė Druskininkų savivaldybės Žemėtvarkos skyrius.

Vertinimas. Atliktas tyrimas parodė, kad vilos kompleksas neišsaugojo nei pirminės funkcijos, nei pirminio proporcingumo ar bendro vizualinio įvaizdžio. Apmaudu, kad kurorte, plėtojant kultūrinio turizmo infrastruktūrą, saugomos medinės vilos kompleksas yra „išbraukiamas iš maršruto“. Tačiau verta paminėti ir teigiamą dabartinio pritaikymo aspektą – kompleksas naudojamas saugant, ir jei ne pažintiniams tikslams, tai bent jau atstovaujant kurorto gyventojų žemėtvarkos interesams. Taip pat derėtų pažymėti, jog saugomas kompleksas nėra paliestas modernaus kurorto plėtros.

Viltė Migonytė


[1] Į nekilnojamų kultūros vertybių registrą kompleksas (vila ir pavėsinė) įtrauktas 2005 m. kovo mėn.