Druskininkų kolonados rekonstrukcija į restoraną-muzikinį klubą

Adresas: Druskininkų m. sav., Druskininkai, V. Kudirkos g. 22, Druskininkai

Druskininkų kolonados rekonstrukcijos į restoraną-muzikinį klubą projektas parengtas 2003 m. spalio mėnesį ir įgyvendintas 2004 m. rugpjūtį.

Rekonstruoto objekto paskirtis visuomeninė, patalpos pritaikytos kavinei. Sklypas yra pietrytinėje parko dalyje, šalia pagrindinių laiptų, viena sklypo kraštine kylančių į šlaitą. Kitos teritorijos kraštinės ribojasi su pėsčiųjų takais ir tarnybiniu privažiavimu prie kavinės.

Istorija. Kolonada gydyklų parke buvo pastatyta 1928 m. Projekto autorius – Gardino miesto architektas Rumiancevas. Jis Druskininkuose projektavo ir Žako Lipšico viešbutį. Vakarinėje kolonados dalyje stovėjo maršalo Juzefo Pilsudskio biustas, kuriam buvo suteiktas miesto garbės piliečio vardas. Šia proga ir buvo pastatyta kolonada. Estrada, stovėjusi šalia kolonados, rekonstruota 1936–1937 metais. Dvidešimt aštuonios apvalios kolonos laikė perdangos stogą su išryškintu karnizu, puoštu architektūriniais dekoro elementais. Giliau už kolonų buvo uždaros patalpos. Kolonados paskirtis pakeista sovietmečiu (1970 m.), joje įrengta kavinė ir valgykla.

Architekūra. Objektas yra vieno aukšto, mūrinis, tinkuotas. Pastato planas stačiakampis. Priekiniai ir šoniniai fasadai iš kolonų vidinės pusės įstiklinti vitrinomis, vienšlaičio stogo danga – skarda. Pagrindinio fasado karnizas dekoruotas mediniais elementais, senosios kolonados apdailos – dekoratyvinėmis medinėmis plokštėmis. Priekiniuose ir šoniniuose fasaduose palikti plastiniai dekoratyviniai metaliniai porankiai. Planinę objekto struktūrą sudaro pagrindinė kavinės salė (296,46 kv.m), virtuvės, personalo, pagalbinės patalpos ir klientų sanitariniai mazgai. Pastato architektūrinė išraiška sutvarkyta taip, kaj atitinktų pastato paskirtį.

Rekonstrukcija. Per kolonados rekonstrukciją buvusios priekinio fasado kolonos demontuotos, išplėstas pastato prieangis ir įrengta nauja kolonada, nauji pamatai grąžinti po kolonomis. Pastato pagrindai - smulkus ir dulkingas smėlis, monolitiniai rostverkai armuoti strypais. Naujos monolitinės kolonos papildomai sutvirtintos armatūros strypais, aptrauktos tinkleliu, aptinkuotos sudėtiniu tinku, kad įgautų esamų kolonų formą. Galinio fasado siena apšiltinta ir nutinkuota struktūriniu tinku, įrengta vertikali hidroizoliacija.

Vertinimas. Pastatas rekonstruotas kokybiškai, struktūriškai ir vizualiai nenutolta nuo autentiško varianto. Atkurta spalvinė gama, pirminės formos, nepakito aukštingumas, bendras pastato tūris bei funkcija. Atstatant gerokai platesnę lauko terasą, buvo sumažinta dviračių ir pėsčiųjų tako zona, todėl šios teritorijos funkcionalumas galutinai dar neišspręstas. Objektas atitinka parko zonai priklausančių statinių funkciją, sukurta apsauga nuo triukšmo, užterštumo ir per didelio užstatymo.

Viltė Migonytė