Pastatai Romo Moneso sklype

Adresas: Kauno m. sav., Kauno m., Zanavykų g. 30, 30A, 32, 32A, 32B

1924 m. Zanavykų gatvėje 1308 kvadratinių metrų sklypą įsigijęs Romas Monesas[1] jame pasistatė nedidelį ūkinį pastatą ir gyvenamąjį namą. Šis pastatas tarsi padiktavo visos gatvės aukštingumą – vėliau aplinkui įsivyravo dviaukštis užstatymas, tačiau dėl tuomet dar nereglamentuotos gatvės užstatymo linijos vėlesnių statinių atžvilgiu namas atsidūrė šiek tiek labiau atitrauktas į sklypo gilumą.

Tolesnę sklypo užstatymo raidą galima įvardyti kaip itin ekonomiškos sklypo ploto panaudos pavyzdį. Kaip ir daugelis Zanavykų gatvės, anuomet vedusios į tuometę arklių rinką (vėliau Žaliakalnio turgų), sklypų savininkų, R. Monesas pasinaudojo čia buvusiais dideliais judėjimo srautais ir trečiojo dešimtmečio pabaigoje pasistatė nedidelę laikinąją krautuvėlę, kurioje vykdė su pienininkyste susijusią komercinę veiklą[2].

Gan nemažą sklypą savininkas panaudojo ir kitokiai komercinei veiklai – sklypo gilumoje buvusius sandėlius rekonstravo į nuomojamus butus. Po kelerių metų laikinąją krautuvėlę pakeitė perimetrinis mūrinis dviaukštis pastatas, kuriame buvo suderintos komercinė ir gyvenamoji funkcijos. R. Moneso verslo klestėjimą rodo ir sklypo gilumoje ketvirtojo dešimtmečio viduryje pastatytas dar vienas nuomojamų butų namas bei netrukus prie jo suprojektuotas priestatas, nors šis projektas ir nebuvo spėtas įgyvendinti.

Paulius Tautvydas Laurinaitis

 


[1] KAA, F-218, Ap.1, b. 169, l. 180.

[2] KAA, F-218, Ap.2, b. 10104, l. 4.